Thomas County Board of Education
Ken Harper
Chris Hayes
Nancy Hiers
Mark Nesmith
Leah Smith
Dan Stewart
Kay Streets
Superintendent: Dr. Lisa Williams
Thomas County Central High School Staff
Principal: Jamie Thompson
Assistant Principals:
Beth Adams
Karen Jones
Lamar Matthews
Erin Rehberg
Levi Williams
Dean of Students: Frank Delaney
Athletic Director: Philip Duplantis
Athletic Department Assistant: Lorie Lawing
Guidance Counselors
Tammy Shealey - Class of 2023
Richard Gainey - Class of 2024
Lee Grimes - Class of 2025
Ashley Bulloch - Class of 2026
Media Specialist: Brett James
Media Assistant: Candace Case
Clerical Staff
Malina Covington, Front Office
Jackie Dixon, Bookkeeper
Julie Eddings, Attendance
Myeshia Choice, Principal's Secretary
Kathie Henderson, SIS Manager
Alisha Wiggins, Guidance Clerk
Fine Arts:
Katie Gaston
Maria Pittman
Joe Regina
Kristen Swan
Boyan Bonev
Will Buechner
Physical Education: Matt Tanner, Chair
Stacey Masten
Seth Boyett
Joe Thornton
Jeffrey Schaum
Cam Clark
David Windon
Jimmy Dudley
Language Arts: Stacey Mitchell, Chair
Kensey D'Souza
Michelle Outlaw
Paul McMullen
Jillian Mitchell
Cassandra Davis
Christina Price
Evelyn Stewart
Layton Smith
Holly Bassett
Science: Meagan Bradshaw, Chair
Michelle Baugh
Andrea Brady
Jessica Briscoe
Ambrionna Dallas
Richard Faucett
Bethany Hayes
Michelle McCorkle
Ryan Strickland
Foreign Language: Anthony Paulino, Chair
Kelly Arno
John Jimenez
Erika Wyatt
Mathematics: Justin Quigg, Chair
Beverly Benton
Leslie Doughty
Ryan Ford
Christa Graham
Kelsey Hanna
Trey Harrell
Amber Niswonger
Charles Scott
Sandra Smith
Chrissy Taylor
Social Studies: Teresa Carver, Chair
Justin Amaro
Brian Bellamy
Farran Burnette
Taylor Jenkins
Lawrence Hyde
Josh Niswonger
Amy Ponder
Tom Rinehart
Lisa Stephens
Chris Wilson
Mindy Pierce
Special Education:Leigh Carroll, Chair
Catherine Beaty
Cindy Beethe
Coleman Bennett
Kyle Burton
Melody Garland
Jackie Dennis
Kaylon Harrell
Juwan Hopkins
Trent Dews
Harley Tanner
Jeri Waters
Beverly Watson
Ashleigh Wilkes
Todd Wilson
Melissa Rogers
Milton Gloster
Candy Lamon
Aaron Hopkins
CTAE/PREP Academy:
Travis Barrett
Delisa Barrow
Chase Carter
Michael Clapper
Jason Dinkins
Cindy Griner
Nick Haskin
Kevin Ingram
Alicia Hernandez
Chloe Jackson
Wendy Luke
Kristy Faucett
Brandi Miranda
Allie Wilson
Amy Smith
Nikki Smith
Mark Thompson
David Young
Technology Specialist: Devin Bass
Technology Specialist: Renae Moore
In-School-Suspension Supervisor: Josh Allen
Credit Recovery: Joe Thornton and Can Clark
ESOL: Laura Parkerson
Hearing Impaired: Ashley Thomas
Nurse: Christine Santos
Service Learning Coordinator: Col Stann McLeod
Parent & Student Involvement Coordinator: Allison NeSmith
Paraprofessionals:
Terri Barnes
Ashley Hill
Rachel Hunnewell
Jennifer Palmer
Alma Simmons
Gwen Williams
Teresa Williams