Departments

Last Updated: 10/30/2019 1:17 AM
Thomas County Board of Education        
Charles Evans
Derwood Hickey
Nancy Hiers
Mark Nesmith
Leah Smith
Dan Stewart
Kay Streets          
 
Superintendent: Dr. Lisa Williams
 
 
Thomas County Central High School Staff
Principal: Trista Jones
 
Assistant Principals:
Beth Adams
Leonard Guyton
Karen Jones
Lamar Matthews
Jim Rehberg

Dean of Students: Frank Delaney
 
Athletic Director: Philip Duplantis
Athletic Department Assistant: Lorie Lawing
 
Guidance Counselors
Melissa Rodgers - 12th grade
Richard Gainey - 11th and 10th (A-K) grades
Tammy Shealey  - 9th & 10th (L-Z) grades
 
Media Specialist: Brett James
Media Assistant: Candace Case
                                                                                                  
Clerical Staff
Susan Dinkins, Front Office
Jackie Dixon, Bookkeeper
Julie Eddings, Attendance
Myeshia Choice, Principal's Secretary
Kathie Henderson, SIS Manager
Alisha Wiggins, Guidance Clerk

Fine Arts: 
Katie Gaston
Maria Pittman
Joe Regina
Kristen Swan
Boyan Bonev
Will Buechner
 
Physical Education: Matt Tanner, Chair
Doug Cain
Alex Hall
Mike Owens
Dontavis Sapp
Stacey Masten
 
Language Arts: Stacey Mitchell, Chair
Cole Donovan
Kensey D'Souza
Michelle Outlaw
Paul McMullen
Renae Moore
Jillian Perry
Cassandra Davis
Christina Smith
Evelyn Stewart                                                                        
                                                                                                  
Science: Meagan Bradshaw, Chair
Michelle Baugh
Andrea Brady
Jessica Briscoe
Ambrionna Dallas
Richard Faucett
Bethany Hayes
Michelle McCorkle
Ryan Strickland
                                                                                                 
Foreign Language: Anthony Paulino, Chair
Kelly Arno
John Jimenez
Erika Wyatt
 
Mathematics: Justin Quigg, Chair
Joedi Coleman
Beverly Benton
Leslie Doughty
Christa Graham
Kelsey Hanna
Darrin Minns
Amber Niswonger
Sandra Smith
Chrissy Taylor
 
Social Studies: Leigh Barwick, Chair
Brian Bellamy
Farran Burnette
Teresa Carver
Caitlin Muse
Josh Niswonger
Amy Ponder
Tom Rinehart
Lisa Stephens
Erin White
Chris Wilson
                                                                                                  
Special Education:Leigh Carroll, Chair
Catherine Beaty
Cindy Beethe
Coleman Bennett
Kyle Burton
Melody Garland
Mary Guy
Kaylon Harrell
Juwan Hopkins
Trent Miller
Harley Tanner
Myles Tanner
Jeri Waters
Beverly Watson
Ashleigh Wilkes
Todd Wilson
 
CTAE/PREP Academy:
Travis Barrett
Delisa Barrow

Chase Carter

Michael Clapper
Jason Dinkins
Glen Gosier
Cindy Griner
Nick Haskin
Kevin Ingram
Chloe Jackson
Wendy Luke
Kristy Maxwell
Brandi Miranda
Mindy Pierce
Amy Smith
Nikki Smith
Mark Thompson
David Young
Randy Young
 
Technology Specialist: Devin Bass
Technology Specialist: Lindsay Thompson
In-School-Suspension Supervisor: Jonathan Ross
Credit Recovery: Tully Payne
ESOL: Laura Parkerson
Hearing Impaired:Ashley Thomas
Nurse: Christine Santos
Service Learning Coordinator: Col Stann McLeod
Parent & Student Involvement Coordinator: Allison NeSmith
 
Paraprofessionals:
Terri Barnes
Ashley Hill
Rachel Hunniwell
Jennifer Palmer
Alma Simmons
Matt Walker
Gwen Williams
Teresa Williams
Chris Wright